Ogrodnictwo

Maksymalna długość przedłużacza – jak przedłużyć zasilanie?

Przedłużacze stanowią bardzo przydatne, a czasami nawet niezbędne akcesoria w wielu miejscach. Można je stosować między innymi w domach, biurach, ogrodach, zakładach produkcyjnych jak i na budowach. Jako jeden z elementów instalacji elektrycznej muszą zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Ten zaś zależy w dużej mierze od sposobu podłączenia zasilaczy i sposobu ich użytkowania. Kiedy warto stosować przedłużacze i jak je poprawnie podłączyć? 

Kiedy warto zastosować przedłużacz w domu? 

Warto pamiętać, że niektóre urządzenia wykorzystywane w domu najlepiej i najbezpieczniej podłączać bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Wśród takich sprzętów znajduje się między innymi lodówka, pralka, kuchenka czy grzejnik. Przedłużacz może być bezpiecznie podłączony do urządzeń takich jak komputer, ładowarka, małe AGD czy sprzęt RTV, ponieważ nie pobierają one zbyt dużej ilości energii. 

Długi przedłużacz do ogrodu i na budowę 

Długi przedłużacz to rozwiązanie idealne dla właścicieli ogródków czy pracowników budowlanych, którzy nie posiadają wystarczająco blisko dostępu do gniazda zasilającego. Poprowadzenie instalacji elektrycznej na zewnątrz budynku, by móc podłączyć narzędzia ogrodowe nie ma żadnego sensu. W tej sytuacji zdecydowanie bardziej opłaca się zakupić przedłużacz odpowiedniej długości, który zapewni Ci możliwość swobodnej pielęgnacji roślin. 

Podobnie sytuacja wygląda na budowie, gdzie zachodzi konieczność podłączenia różnego typu specjalistycznych urządzeń potrzebnych do wykonywania prac budowlanych. Odpowiednio długi, jakościowy przedłużacz rozwiąże problem braku dostępu do gniazda zasilającego i to całkiem niskim kosztem. 

Jaka jest maksymalna długość przedłużacza? 

Producenci akcesoriów z branży elektrycznej oferują przedłużacze o różnej długości i przekroju, w zależności od zastosowania. Najdłuższe modele posiadają aż 50 metrów długości, co powoduje, że raczej nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednio długiego zasilacza. Jedynym problemem zazwyczaj jest to, że klienci kupują zbyt krótkie modele, które, jak się okazuje, nie sięgają do gniazda zasilającego. W takiej sytuacji wiele osób postanawia stworzyć swoją własną “kablową konstrukcję” łącząc ze sobą kilka przedłużaczy, co zdecydowanie odradzamy. 

Dlaczego nie można łączyć ze sobą przedłużaczy? 

Niepoprawne podłączenie przedłużaczy może skutkować awarią samego przedłużacza jak i urządzeń do niego podłączonych. Zdarzały się nawet usterki całej instalacji elektrycznej, a także uszkodzenia ciała użytkowników urządzeń elektrycznych. Jednym z wielu błędów popełnianych przez użytkowników przedłużaczy jest łączenie ich ze sobą w celu uzyskania dłuższego przedłużenia zasilania. Zdecydowanie, nie polecamy takiego zabiegu. Lepiej udać się do sklepu i kupić jeden dłuższy model odpowiadający potrzebom użytkowników zapewniając sobie przy okazji bezpieczeństwo użytkowania całej instalacji elektrycznej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.